Vettius Valens The Anthology

Vettius Valens, Antologie – kniha II. 36. Jedenáct fází měsíce a jejich vlivy

V souladu s úvahami fyziků existuje sedm fází Měsíce, ale jedenáct najdeme uvedených jinde:

1. Novoluní

2. První viditelnost

3. Dále srpek Měsíce, 45° od Slunce;

4. Další první čtvrt Měsíce na 90°;

5. Dále vypouklý Měsíc na 135°;

6. Další úplněk na 180°;

7. Následuje druhá vypouklá fáze, když je 45° od úplňku, tj. 225° <od Slunce>;

8. Další druhou čtvrť při 270°;

9. Dále druhý srpek na 315°;

10. Konečná viditelnost při 360°;

11. Je tu ještě další fáze, kdy poprvé začíná ubývat.

Co jednotlivé fáze Luny naznačují a jaké mají účinky

Připojíme, jak se mají brát předchozí fáze ve vybraných horoskopech a jaké planetě náleží.

Novoluní ukazuje na hodnost a moc, královské a despotické sklony, veškeré veřejné záležitosti týkající se měst, rodičů, manželství, náboženství a všech univerzálních, vesmírných záležitostí. Vládce novu, jeho pozice a pohyb svědčí o stejných věcech.

První viditelnost Měsíce (který se také nazývá jeho „světlo“) a jeho vládce indikuje život, zaměstnání a budoucí bohatství; navíc posiluje vliv věcí naznačených novoluním. Vládce „světla“ označuje celkové vlivy stejným způsobem, jako jsou pozorovány měsíční cykly a univerzální cykly pomocí první viditelnosti. Merkur přidává svůj vliv až do 4. dne pohybu Měsíce.

Formace půlměsíce ( 45 st. od Slunce) ukazuje na výchovu a očekávání v životě, manželka a matky. Merkur přidává svůj vliv až do 8. dne.

První čtvrť ( 90 st. od Slunce) svědčí o zraněních, nemocech a násilných nehodách; také o dětech, postavení a dobrých věcech, které přijdou. Venuše je konfigurována s Měsícem až do 12. dne.

Fáze vypouklé Luny (135 st. od Slunce) je ukazatelem prosperity, budoucího úspěchu, cestování a spřízněnost příbuzných. Slunce spolupracuje s Měsícem až do 14. dne.

Úplněk (180 st. od Slunce) je známkou slávy a hamby, cestování a násilných událostí, těch, kteří padají z prvenství, jakož i těch, kteří vstávají ze skromných poměrů, spřízněností, vášní, politické opozice a spřízněnosti rodičů. Tato fáze má barvu znamení na descendentu.

První vládce ubývajícího světla ukazuje na zmenšování zdrojů, na ochlazování zaměstnání, na ty, kteří jsou pokorní a ponížení, a na náhlé pády. Tato fáze má stejný vliv jako znamení, které právě následuje potomka. Mars je jeho vládcem až do dne 21.

Druhá fáze vypouklé Luny naznačuje cestování do zahraničí, velké aktivity a prosperitu. Má stejný vliv jako Místo Boží. Jupiter je jeho vládcem do 25. dne Měsíce.

Fáze druhé čtvrti ( 270 st. od Slunce) je příznačná pro staré záležitosti, chronická onemocnění, a dětí. Má stejný vliv jako… Saturn je jeho vládcem až do 30. dne.

Vládce posledního půlměsíce (315 st. od Slunce) svědčí o smrti manželky, nezaměstnanosti nebo loupež.

Konečně poslední viditelnost Luny (360 st. od Slunce) ukazuje na řetězy, uvěznění, tajemství, odsouzení a ostuda.

Předcházející bylo uspořádání fází Měsíce, jejich vztahy s pěti planetami a Sluncem v… úhlech.

Vettius Valens – fáze Luny