Mladá Fronta Dnes: Vytvořit horoskop není jednoduché

Jiří Kubík se dostal ke svému životnímu koníčku – astrologii – díky tomu, že chtěl znát svůj vlastní horoskop. Když nenašel nikoho, kdo by mu důvěryhodný horoskop sestavil, rozhodl se to naučit a vytvořit si ho sám. „Půjčil jsem si mnoho učebnic a knih. Setkal jsem se i s některými českými astrology,“ říká jedenatřicetiletý plzeňský astrolog Jiří Kubík o svých začátcích. Nauka ho nakonec tak zaujala, že je dnes dokonce i členem Astrologické společnosti České republiky a čte z astrologických dat všem těm, kteří by rádi znali třeba své šance v lásce či možnosti pracovního postupu. „Astrologii jsem nevystudoval. V té době se u nás nikde nevyučovala. Jsem takový samouk. Horoskop není pouze jednoduchý výpočet například z data narození. Pro astrologa jsou překvapivě důležité kombinační schopnost a intuice, se kterými spojuje zjištěné informace s realitou,“ vysvětluje Jiří Kubík, který pracuje jako úředník a navíc studuje právnickou fakultu. Jiří Kubík si nejvíce považuje setkání a konzultaci s naším nejznámějším astrologem Antonínem Baudyšem. „V českých podmínkách patří mezi ty skutečně nejlepší astrology. Hodně jsem se od něj naučil. Doporučilmi postupy, odkázal mě na kvalitní literaturu a poradil mi, jak v astrologii dál,“ dodává Jiří Kubík, který se dnes hodně vzdělává také z cizojazyčných materiálů. „V češtině moc kvalitních textů o astrologii napsáno nebylo,“ tvrdí.

Podle slov Jiřího Kubíka není výpočet samotného horoskopu to nejzásadnější. To zvládne skoro každý. Na internetu lze najít mnoho programů, kam zadáte všechna potřebná data a vyjede vám horoskopový graf. Uměním astrologa je ale tento graf správně interpretovat a informace předat klientovi,“ vysvětluje Jiří Kubík.

Toho, že by se astrologie v budoucnu stala záležitostí počítačů, se však nebojí. „Současná astrologie se nyní vrací spíše ke svým kořenům. Překládají se původní latinské texty třeba ze čtvrtého nebo pátého století našeho letopočtu. Zkoumají se teorie starých astrologů. To vše dává dnešní astrologii nový rozměr,“ míní Jiří Kubík. Přestože používají astrologové vědeckých výpočtů a hovoří třeba i o zdravotních otázkách svých klientů, je podle Jiřího Kubíka třeba brát horoskop spíš jako doporučení. „Astrolog není lékař. Pomocí horoskopu se nedají stanovovat diagnózy. Základem všech konzultací je výklad základního horoskopu, což jsou životní okolnosti a dispozice člověka. Nic víc a nic míň,“ zdůrazňuje astrolog. A jak se Jiří Kubík dívá na další metody předpovídání budoucnosti, jako je například dnes velmi moderní výklad karet? „Myslím, že se i z karet dá vyčíst dobrá charakteristika osobnosti nebo i budoucí směřování člověka. Ale je nutné pečlivě vybírat vykladače. V této oblasti se totiž pohybuje hodně podvodníků,“ dodává.

Převzato z MF Dnes
Autor: MARKÉTA SANALLA

astrolog Jiří Kubík