Astrologická konference

www.ceskaastrologie.cz,www.horoskopodastrologa.cz

 - astrolog


Astrolog JUDr. Jiří Kubík, MBA, ceskaastrologie@seznam.cz, Tel. 607 646418


Všechny časy jsou v GMTOdeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: autismus
PříspěvekNapsal: 11 říj 2016, 08:30 
Offline

Registrován: 11 říj 2016, 08:24
Příspěvky: 2
Dobrý den,je prosím v horoskopu dítěte vidět autismus?A jestli ano-je naděje že bude mluvit?
Jde o mého vnuka-29.6.2014 v 16.03 Ostrava,narozen císařským řezem.
Děkuji za jakoukoli odpověď.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 12 říj 2016, 18:17 
Offline

Registrován: 06 říj 2013, 15:59
Příspěvky: 349
..


Přílohy:
vnuk.jpg
vnuk.jpg [ 464.87 KiB | Zobrazeno 2440 krát ]
Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 12 říj 2016, 18:23 
Offline

Registrován: 06 říj 2013, 15:59
Příspěvky: 349
Moc se omlouvám, ale k lékařským otázkám se raději nevyjadřuji. Saturn jako vládce třetího domu v domě prvém komunikační bloky v dětství naznačuje.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 13 říj 2016, 07:46 
Offline

Registrován: 11 říj 2016, 08:24
Příspěvky: 2
I tak děkuji za váš čas.:-)


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 20 říj 2016, 01:08 
Kdysi jsem se snažil vysledovat souvislosti. Nepodařilo se. Ale pokud vidím, tak si myslím, že na po narození byl vnuk do 1 roku s vývojem standartní s ostatními dětmi. Pak se něco stalo. Co, to nevím. Jedinou možností je intenzivní trénink včetně alternativní komunikace, protože vývoj řeči se utváří do 7 let. I pak může začít mluvit, ale snižuje se výrazně pravděpodobnost. Alternativní komunikaci bych začal využívat co nejdříve a při ní vhodné podněcující sociální prostředí→ komunikace s dítětem (neustálá komunikace, vyprávění, povídání, čtení pohádek, popis předmětů venku, doma i v knížce,…). Bude to asi složité, protože lidé s touto diagnózou v mládí mají výrazně sníženou sociální interakci = nebude se chtít zúčastňovat těchto sociálních her. Takže jedině trénink a spousta lásky, trénink dělá mistra a láska hory přenáší. Vše mu nastrukturujte a to včetně obrázků, ať ví co se bude během dne dít, kdy je snídaně, kdy je koupání, kdy je procházka (od - do). Zda bude mluvit nevím.


Nahoru
  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 20 říj 2016, 01:24 
Ještě jsem zapomenul - pohybová motorika při hře je důležitá. Zapojuje mozek tak, aby podpořil řeč. Hry na skákání sounož, po jedné noze, střídání nohou do schodů apod. To však asi později až bude starší. Tímto vše podpoříte. Vlastní pohyb a dynamika se pojí asi s Marsem v horoskopu.


Nahoru
  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 22 říj 2016, 14:46 
Dobrý den,děkuji za příspěvek.Máte absolutní pravdu.Asi v 15 měsících přišel zásek a vše co uměl zapomněl.Myslíme že to má na svědomí očkování které vyvolalo autismus.Nemluví,nechytne jídlo do ruky(jakoby se ho štítil),pije přes dudlík.Schody ale zvládne úplně sám.Hraje puzzle na tabletu určené pro tříleté děti.Nereaguje na jméno,nepodá věci atd.My máme hodně načteno o autismu,máme kartičky.Jen jsme hledali naději že se rozmluví.Ještě jednou děkuji,vážím si Vaši odpovědi.
Jarka.


Nahoru
  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 24 říj 2016, 15:31 
Ještě pro pochopení. Vnouček je rak s ASC štír. Rak = takový je hluboko uvnitř. Štír = tak se projevuje. Bude mít extrémní duchovní sílu, tak je to popsáno v kabale i v iching (kniha proměn). Chovejte se k němu jako k Rakovi = dávejte lásku = emoce. To co Rak absolutně nesnáší jsou lidé bez emocí a lidi s negativními emocemi. Dáte-li mu emoce on Vám dá maximum toho co zvládne nazpět. Jeho druhým znamením je Kozoroh, skutečně dokonalá obrana a schopnost spolupráce. Co se týká budoucnosti, tak pokud budete poctivě trénovat, výsledky se objeví a to od 29.06.2018. Zde totiž přichází hodně silná vnitřní změna osudu, o které se říká, že se jí nemáme bránit. Vzít co nám život nabízí. Bohužel přesné výsledky se ale vyčíst nedají. Obě znamení (Rak, Kozoroh) jsou mistři ticha. Jestli někdo mlčí dokonale tak oni. Tak pozor prosím na ty negativní emoce.


Nahoru
  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: autismus
PříspěvekNapsal: 05 lis 2016, 04:09 
Dobrý den,milujeme ho vsichni.Dcera-jeho máma je velmi pozitivní obzvlášť když dostane od něj pusu(včera po dvou měsících).Je nar.22.9.1987 18.10 Bohumín tedy Panna na poslední chvíli.Je dobrá máma.Vaše odpovědi Ji vehnaly slzy(radosti) do očí takže opět nesmírně děkuji za naději zejména pro ni.Teď se stěhujem do většího bytu a tam bude mít malý Eliášek svůj pokoj.Dcera chce aplikovat Son-rise program tak uvidíme.


Nahoru
  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 27 zář 2017, 09:23 
Offline

Registrován: 15 zář 2017, 00:44
Příspěvky: 3
M4A MP3 Converter converts M4A to MP3 and M4A to WAV, and assist more than 30 audio and video file formats. Vous pouvez néanmoins choisir le format dans lequel transcoder votre sonnerie mp3 flac aac wav m4a and so forth.. ce dernier vous permet de découper vos morceaux de musique préférés au format mp3 et de les convertir en un instant convertisseur m4a en mp3 gratuit en sonnerie mobile , plus easy que cut up mp3 il n'y a pas / L'éditeur de sonnerie gratuit cut up mp3 fonctionne aussi bien avec les smartphones android qu'avec l'iphone d'apple.
Vous pouvez convertir simultanément les multiples fichiers avec la conversion par heaps proposée par Xilisoft Converisseur Audio. Si tu as reellement besoin de qualité tu traites tes fichiers en wave et tu ne fais la conversion aac ou mp3 que quand tu es sur d'avoir le fichier remaining m4a2mp3. Le format mp3 est plus compressé que le format m4a, sans pour autant perdre en qualité par rapport à ce dernier. Le format wave est déjà un format compressé dans la mesure où sur les CDs, le wave est en sixteen bits forty four.1 kHz.
Grâce au multitraitement et au CPU de multi-cœur, ce convertisseur audio peut faire la conversion des vidéos HD à grande vitesse. Il peut également être utilisé comme convertisseur de média ou comme serveur pour diffuser en unicast ou multicast en ipv4 ou ipv6 sur les réseaux.. 264 divx mpeg 1 mp3 ogg aac , Vlc media participant un logiciel libre qui lit quasiment toutes les vidéos et musiques. Avec des logiciels Freemake, vous pouvez aussi télécharger et transférer la musique gratuite sur iPhone et iPod. Et même pour le fichier audio M4A encodé avec une AAC compressée, le take a look convertir m4a en mp3 at indique que la qualité de son, avec les mêmes bitrates, reste encore plus performant que celui du fichier MP3 encodé, et particulièrement lorsque les bitrates sont inférieures à 128kbps. J'aimerais savoir c'est quoi un fichier M4A et quels sont les avantages de ce ficher.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: How To Convert Audacity Flac To MP3
PříspěvekNapsal: 11 říj 2017, 22:18 
Offline

Registrován: 13 zář 2017, 19:56
Příspěvky: 6
MediaHuman Audio Converter is a freeware utility for Mac OS X and Home windows. It will possibly enable flac to mp3 you to to convert your music completely free to WMA, MP3, AAC, WAV, FLAC, OGG, AIFF, Apple Lossless format and bunch of others.
MacOS Sierra has a very new design and tons of new options that won't leave individuals from a need to upgrade. It certain appears to be like more like the breakthrough design of iOS 10 that was launched by Jonathan Ive. It seems to be more futuristic and easily higher (strictly an opinion from Softorino). MacOS Sierra is now a better add-on to your new iPhone 7 with extremely smooth interplay.
MP3 is an audio coding format for digital audio which makes use of a type of lossy knowledge compression. It is a widespread audio format for shopper audio streaming or storage, as well as a de facto commonplace of digital audio compression for the transfer and playback of music on most digital audio gamers and computing devices. So FLAC will get a better high quality than MP3, but just isn't supported by many gamers like MP3.
Audacity , the free open supply digital audio editor and recording computer software program application, accessible for Home windows, OS X, Linux and different working methods. This file is famous for its powerful modifying functions for audio file. Additionally flac to mp3 converter, it helps audio changing between WAV, AIFF, MP3, OGG, M4A, AC3, WMA and so on. It may well additionally allow you to play the audio file earlier than changing them.
The flac files you have collected from various sources (Internet downloads, ripping vinyl long performs, music CDs, etc.) have many ups and downs within the quantity level? converter normalize audio online flac editor free obtain audio editor loud. raising the amount of an audio file increase volume wav file audio level free cell flac songs quantity flac to mp3 enhance software program. Enhance Gain of a video file online Software to REDUCE Mp3 File size? loudness sound pc. The right way to Maximize Quantity in Audio Recording? flac size reducer converter wav to flac normalize mp3 ringtone louder online converter.
When all settings are achieved, click the Convert button to launch the FLAC to MP3 conversion instantly. The FLAC information might be converted to MP3 readily in a couple of minutes and shall be saved in your designated output folder. Now you can transfer all of the transformed MP3 information to your media participant and revel in them with ease.
It actually will depend on a variety of files you'll want to convert. Whether it is an one-off convertation then it may be easier to go to a web site like CloudConvert; when you need an album to be in MP3 fairly than in its unique FLAC format - just select a MediaHuman Audio Converter or another app and set up it in your computer. It's going to prevent time in addition to relieve you from a headache when you encounter other not-so-frequent music formats and will be sure that the format is the one you need.
Click on Convert button to start to convert FLAC to MP3 or other audio format you desired. A conversion dialog will seem to indicate the progress of flac to mp3 conversion If you want to cease the method, please click on Stop button. After the conversion, you may click on the Output Folder button to get the transformed recordsdata and switch to your iPod, iPad, iPhone, mp3 player or laborious driver.
Other than changing OGG to MP3, Streaming Audio Recorder can do more. It is ready to record steaming music from Spotify, Apple Music, Pandora, etc. and it might probably remove DRM safety from music tracks. For instance, for those who a Spotify premium person and you have songs downloaded from Spotify, you aren't in a position to get pleasure from them on frequent MP3 gamers because the recordsdata are DRM-protected. So this Streaming Audio Recorder will be a helpful program to resolve this problem. And you should utilize it to burn Spotify songs or any recordings you prefer to CD easily! Give it a attempt now!
Mp3s are a lossy format in that they are compressed from wavs and once they're compressed you'll be able to by no means get again what is misplaced within the compression process. and flac is a lossless format so you would not need to convert mp3s to flacs. It would be a waste of area. In different phrases Mp3s are already compressed. If you did convert the mp3s to wav and compress with flac the information would be much larger than mp3. So it will not make sense to transform from mp3 to flac. However if you wish to additional compress mp3s you may use winrar or some similar compression software.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Extension mp2 relationship
PříspěvekNapsal: 12 říj 2017, 01:04 
Offline

Registrován: 07 srp 2017, 19:27
Příspěvky: 9
Mp2 file to mp3 Visit This URL: download from mp2 to mp3 item specific mp2 to mp3 converter online should If there’s a downside to Free OGG Converter, it’s the fact that batch conversion is not supported. The possibility of converting multiple files at a time would have been a real time saver. Win98 the convert window cli from CD ripper, or music converter was not closing after rip, plus was shown Edit id tag (from right click >> edit tag) no longer locks explorer window whilst editing Edit id tag displays common id elements blank if a track has no tags Edit id tag - remembers the last position of the window + if window is large enough (starting from last time only), the elements have extra room to show Naming added [length_mmss], [length_hhmmss], [composer] & [conductor] Reference: Pro Frequency Conversion enabled by default All programs: if running in debug mode, the debugging information will show even if program crashes Music Converter: No longer creates ARTIST id tags for naming if one does not exist (TITLE is created from filename if does not exist) Audio Properties page: Visually more smarter Wave decoder - if a wave file is PCM then does not use the fact chunk (could be wrong)


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

Všechny časy jsou v GMT


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Wharlcar a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

Úpravy vzhledu a funkce KAPIC software
Obsahová správa JUDr. Jiří Kubík, MBA, ceskaastrologie@seznam.cz, Tel. 607 646418