Astrologická konference

www.ceskaastrologie.cz,www.horoskopodastrologa.cz

 - astrolog


Astrolog JUDr. Jiří Kubík, MBA, ceskaastrologie@seznam.cz, Tel. 607 646418


Všechny časy jsou v GMTOdeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: PŘEDPOVĚĎ NA ROK 2015
PříspěvekNapsal: 31 pro 2014, 11:51 
Offline

Registrován: 06 říj 2013, 15:59
Příspěvky: 349
PŘEDPOVĚĎ PRO ROK 2015
V roce 2015 se podle mého názoru bude opět prohlubovat ekonomická krize. S největší pravděpodobností půjde o důsledek sankcí, které naruší křehkou ekonomickou rovnováhu. Mohou se objevit ekonomické problémy i jiného druhu. V posledních měsících se zdá, že krize ustupuje a vše se vrací k normálu. Astrologicky to tak ale nepůsobí a sankce vůči Rusku podle mě korespondují s konstelacemi a mohou být spouštěčem dalších ekonomických problémů. Jejich příchod a narušení křehké ekonomické rovnováhy z astrologického pohledu není překvapivé.


ČR
Obdobně bych situaci četl i v horoskopu ČR. Sice již v roce 2015 bude napaden opozicí Pluta Jupiter, což napovídá na ekonomické problémy, ale s největší pravděpodobností se dopady projeví v roce 2016. Jupiter v horoskopu státu byl takto napaden ve 30. letech, dále přes něj šel Uran při měně v roce 1953 a při kupónové privatizaci v 90. letech Uran a Neptun opozicí. Na základě těchto minulých konstelací bych se domníval, že nadcházející ekonomický výkyv není radno podceňovat. Pravda je ovšem taková, že s ohledem na charakter horoskopu jako celku je náš stát v relativním závětří. Tedy úplně dramatické události bych ve srovnání s jinými státy neočekával.
Podle mého názoru ekonomické úspěchy uplynulého roku byly spíše v rovině iluze úspěchu.
První výkyv by měl být cítit v březnu, případně v tomto měsíci nastane nějaká událost, která do budoucna oslabí ekonomickou pozici státu. Tento výkyv bude mít dopad do dubna a května. Do konce roku 2015 už by vše mělo probíhat více méně ve stejné úrovni.
Větší výkyv v souvislosti s ekonomickou situací státu, jejíž příčiny v horoskopu souvisí se zahraničím přijdou v letech 2016-2017.

EU
V horoskopu EU v roce 2015 dramatické vlivy nejsou vidět, tam by měl být velmi problematický v sociální oblasti až rok 2016. Nicméně rok 2015 již ve své druhé polovině bude poměrně nepříznivý a již zmiňované sociální problémy začnou startovat. Jako kdyby se nedařilo narovnat zahraniční vztahy, které se budou negativně promítat do ekonomiky a sociální sféry.

USA
Budou fungovat problematické vlivy na horoskop USA, s největší pravděpodobností se mohou projevit ekonomické problémy. V horoskopu USA půjde o jeden z nejkritičtějších roků. Zároveň může docházet k situacím totálního selhání elit, řízení státu. Za těchto vlivů vznikají rozhodnutí mající z dlouhodobého hlediska nedobrý dopad do ekonomiky státu. Můžeme spekulovat, zda-li jde o další vojenské výdaje, prasknutí další bubliny atd… Jde o poměrně tvrdé a frustrující konstelace. Předpokládal bych, že stávající president ztratí podporu obyvatel.


NĚMECKO
Zejména ve druhé polovině roku je zde možný nárůst sociálního napětí, nespokojenosti lidí. Rovněž je zde viditelná frustrace v mezinárodních vztazích.

RUSKO
Rusko bude procházet velkou deziluzí a zklamáním. Rozplyne se iluze velmocenského postavení a ruku v ruce ekonomickým útlumem a poklesem životní úrovně a zklamání se obrátí proti vedení státu. Nicméně dramatické ekonomické výkyvy tu z dlouhodobého hlediska nevidím, což při existenci ekonomiky založené na exportu nerostného bohatství ani nelze předpokládat.

PUTIN
Pokud se bavíme o horoskopech států pro rok 2015, nelze opomenout také horoskop Vladimíra Putina, jako klíčového hráče na mezinárodní politické scéně. Období, kdy Pluto procházelo znamením Střelce pro něho bylo obdobím vzestupu, zejména Pluto trigon Pluto a sextily na stélium do 12. domu, to byly v průběhu jeho vlády zatím relativně snadné a pozitivní vlivy. Putinův horoskop však obsahuje již zmiňované stélium Slunce, Saturn, Neptun a Merkur, které je samo o sobě poměrně destruktivní. Pomáhají mu sextily Marse a zejména Pluta z MC - dominanty horoskopu, což je jeden z typických vlivů naznačujících potřebu ovládat, řídit.
Co je však problémem tohoto horoskopu je Uran v kvadratuře na již zmiňované stélium. Je třeba poznamenat, že jde o největší slabinu horoskopu. Slunce ve Vahách je v pádu v takovémto stéliu činí člověka tvrdým, neoblomným a osobnostně složitým. Uran v kvadratuře na toto stélium je podle mě dispozicí k radikálním a nečekaným činům.
V souvislosti se současnou krizí na Ukrajině je zajímavé, že Vladimír Putin během své vlády poprvé zažívá období, kdy je poměrně dramaticky rozehrávána jeho největší slabina.
Pokud Slunce vládne desátému domu a při trigonu na něj se konala inaugurace, je zřejmé, že je v jeho horoskopu spjato s jeho mocenskou pozicí. Aktuálně na něj však působí tvrdě dva transsaturny, které by jeho pozicí měly povážlivě zakývat.
Pokud sleduji solární horoskop od jeho narozenin v říjnu 2015, jsou zde vidět dominanty Pluta na ASC a Saturnu na MC. To je samo o sobě jasným ukazatelem problematického roku. Dále je třeba si uvědomit, že Pluto je v základním horoskopu v desátém domě a je to vládce ASC, to jeho význam ještě zesiluje. Pokud si srovnám solární horoskop s horoskopem základním, je zde jasně vidět, že Pluto a ASC Soláru jsou v kvadratuře právě na SLunce.
MC a Saturn jsou v kvadratuře, byť volné k radixovému Plutu atd...
To je nepochybně konstelace působící učebnicově na profesní problémy, ztrátu pozice. Lze tedy konstatovat, že pozice Ruska bude slabší a slabší, dojde k ekonomickému útlumu, který bude Putinovu pozici podkopávat a v Rusku začnou sílit opoziční proudy. Domnívám se, že Putin se nachází ve svém posledním volebním období a je možný jeho pád v horizontu dvou let.

ČÍNA
Z horoskopu Číny již další ekonomický růst nelze předvídat, i zde by se měly projevit vlivy naznačující spíše transformaci, ekonomickou proměnu, která je ale spojená s porodními bolestmi. Mnohaprocentní každoroční růst je podle mě minulostí.

INDIE
S relativně nejmenšími problémy by se měla potýkat ekonomika Indie, ale zde jsou vidět problémy v oblasti řízení státu, nečekané změny a proměny.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: PŘEDPOVĚĎ NA ROK 2015
PříspěvekNapsal: 01 led 2015, 15:30 
Dobrý deň,

Ako sa podľa vás bude vyvíjať situácia v SR v roku 2015?


Nahoru
  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Re: PŘEDPOVĚĎ NA ROK 2015
PříspěvekNapsal: 01 led 2015, 17:11 
Offline

Registrován: 06 říj 2013, 15:59
Příspěvky: 349
Tenhle rok v relativním poklidu, ale i v tomto horoskopu je v letech 2016-2017 vidět nějaká krize - s největší pravděpodobností v mezinárodních vztazích. Náznaky a počátek však již bude probíhat v tomto roce. Je to podobné jako u jiných států.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 14 říj 2017, 15:44 
Offline

Registrován: 09 srp 2017, 17:11
Příspěvky: 11
MP3s are handy, however no matter how excessive the bit charge, they're nonetheless lossy music information. One is using Konqueror's audiocd:/ KIO-slave and the other is KaudioCreator (KMenu-]Multimedia-] KaudioCreator ). On inserting the Audio CD, you should cd to flac be presented with the KDE Audio CD Daemon asking you what you wish to do. To make use of the KIO-slave technique (which is relatively simpler), choose the 'Open in a new Window' option.
Anyway I came upon it is attainable to make use of the smooth you acquire to tear the DTS CD and together with a comfortable called wav2dts get playable information you possibly can tag. Alternatively, you can select Sound Juicer from Applications -] Sound & Video -] Audio CD Extractor. So, ultimately, I will both rip at FLAC zero and not worry about the extra house, or FLAC 3 if I believe it is going to assist. But i've finished numerous checks between listening to something in FLAC vs 320k MP3 (or latest generation 256k VBR encoder) on what is pretty revealing tools, and the differences on even very well recorded albums are at greatest minimal. You'll be able to convert the tracks to flac utilizing soundconverter after the recordsdata have been copied to your laptop. You might want to look at REACT for getting album artwork downloaded when ripping with EAC.
The resulting file, was 19,984 bytes, DBPoweramp properties confirmed it to be a real flac file, ripped utilizing libFlac 1.1.1. The CD Ripper for Windows 10 can convert an audio section or a number of files at once, break up a file into sections, simultaneously output a file into several formats and to the required size, adjust conversion parameters, edit ID3 tag info, add varied audio effects, along with a variety of other nice options. That MP3 then gets despatched to a friend of yours, who burns it on a CD. More knowledge lost (most likely a good bit, too). Step 2: Once you get to the elements to put in, be sure that FLAC is checked. EDIT: thoughts you, I have not used dBpoweramp for many years, and I could not find the download hyperlink for the free version of the web site - after I did give a attempt a couple of years in the past, there was a free version.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 14 říj 2017, 20:42 
Offline

Registrován: 03 srp 2017, 10:55
Příspěvky: 8
M4A is just not a common audio format however it is likely one of the iTunes supporting codecs. Along with this, you can also use this Audio Converter to transform m4a to mp2 converter almost all kinds of audio recordsdata corresponding to WAV, MP3, M4A, FLAC, WMA, 3GA, Apple Lossless ALAC, CAF, OGG, M4B, MKA, MPC, QCP, AC3, DTS, RA, RAM, TTA, PCM, AMR, AWB, APE, AU, AUD, AIF, AIFC, SHN, VOC, VOX, MPC, and many others.
E.M. Free Video to MP3 Converter is a yet one more M4A converter for Home windows LAPTOP. The software program supports a lot of audio and video formats for conversion, akin m4a to mp2 to AVI, VOB, AU, WAV, 3GP, FLV, FLI, MP3, AMR, IFO, RMVB, AIFF, DAT, MPEG, WMV, ASF, M4A, and so forth.
You can enter the video link from a video supplier like YouTube or Dailymotion, then click on 'Catch!' button then the application will display all the codecs for this video (WEBM, MP4, FLV, 3GP, M4A), then you'll be able to obtain the video in supported codecs.
UFUWare Video/Audio Converter (for Mac) is a powerful All-In-One GSM Audio Converter which allows you to conver GSM audio recordsdata to MP3, WMA, AAC, WAV, OGG, APE, CUE, M4A, RA, RAM, AC3, MP2, AIFF, AU, MPA, SOLAR AU, and so forth with a brilliant conversion velocity and wonderful sound quality, which might make you take pleasure in wonderful music after the conversion.
Apart from, mediAvatar MP3 Converter permits you to adjust sound effects (fade-in, fade-out, volume normalize, band move, chorus, flanger, echo and velocity), clip and convert MP3 audio segments, split MP3 music averagely, and output completely different audio codecs for a similar file simultaneously.
Daniusoft WMA MP3 Converter is an expert Protected music converter program that may convert DRM WMA to MP3 and different widespread audio formats including AAC, WAV, M4A, OGG, APE, AC3, and WMA and so m4a to mp2 forth for playback on popular players such as iPod, PSP, Zune, Creative Zen, Archos, and various MP3 players.
Translate the language interface into your personal language, or update the older language information to the newer and get a free registration key for 4Musics Multiformat Converter. MP4 and M4A recordsdata are often confused, and the 2 are quite similar, being both based mostly on the MPEG-four codec.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Free Obtain And Software Critiques
PříspěvekNapsal: 27 říj 2017, 21:55 
Offline

Registrován: 19 říj 2017, 13:26
Příspěvky: 11
Over the previous decade, the world has shifted away from music downloads to music streams. Those that wrote the unfavorable opinions may need clicked the massive green button at the top of this web page: "Install Now (CNET Installer Enabled)". I did not. As a result of I've a free CNET account, I get a separate hyperlink just under that button which says "Direct Obtain Link". Utilizing THAT link means I bypass the CNET installation managing software, which I discover extra annoying than helpful. You can even get the unique app in a simple zip file instantly from the publisher's website at www dot shchuka dot com.
Like mp3DirectCut, Mp3Splt can work on an audio file without having to decompress it first, leading to a fast workflow and no impression to audio quality. This app is way easy although: you simply decide a start and end time, then export that choice as a separate audio file.
That's assuming you ripped all of those fragment MP3's on the identical time and they have the same audio settings. Worked great for me after I was converting an Audio e-book I had inaa to a singlemp3. I needed to burn all theaa recordsdata to 9 CD's then rip all 9 CD's after which I was left with about 90 mp3's. Really a ache within the a55.
Need to create great high quality skilled-style tailor-made ringtones and tunes? MP3 Cutter Joiner Free is the proper instrument to create limitless ringtones from any music CD or MP3 files simply. Then, you'll be able to upload them to cell phones to point out your own-fashion personality; submit on your website or on YouTube for distribution and more.
I merged 12 mp3 audiobook information @ 232mb and this system took 5 seconds. The output file was slightly smaller than the sum of the supply :) It is one file for the precise program and one other file to make iTunes audiobooks. MP3Merge did access the web searching for an updated model. My firewall blocked it, but you may disable that beneath preferences. Drag n drop with a really clear looking interface.
The lower than 1 meg obtain onto my Vista box is a zip file containing 2 recordsdata: One for iTunes, and one for the featured Merge MP3 program. I used solely the latter. Cant trust the file it made as I found a lot malware it downloaded WITH OUT ASKING ME. It even changed the homepage on my browser. I cant imagine CNET allowed this program. Guess I cant trust CNET in spite of everything.
MP3 Audio Recorder - File excessive-high quality music or low-bitrate audio streams instantly into compressed sound recordsdata. Supported Codecs: FLAC, MP3, OGG. We do not provide technical help for iTunes, Stitcher, other syndicated networks, or MP3 gamers or MP3s on cellular units. We're simply saying it's there. Utilizing it is up to you.
The consumer-pleasant and straight interface allows you to find & use something you need in seconds. All things are properly carried out simply by several mp3 stitcher clicks. With our Free Merge MP3 including + setting + merging one-step answer, you possibly can easily merge your audio file into a single one without reducing high quality.
There will even be lag time between when the MP3 seems on our web site, and when it's picked up by iTunes and Stitcher. That's regular, although it likely varies depending on podcast authority, and you may help by reviewing the podcast on iTunes. The more opinions, the extra authority.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Online Audio Converter
PříspěvekNapsal: 01 lis 2017, 00:06 
Offline

Registrován: 22 říj 2017, 12:06
Příspěvky: 20
Rip CDs: Convert CDA to MP3. Click on Rip CD button to start to convert CDA to MP3 or other audio format you desired. A conversion dialog will appear to indicate the progress of cda to mp3 conversion If you want to cease the process, please click on Stop button. After the conversion, you may click the Output Folder button to get the converted information and switch to your iPod, iPad, iPhone, mp3 participant or exhausting driver.
CDA to MP3 Converter converts CDA to MP3 in batch. The converter also helps DTS Audio CD. The software is an ALL-IN-ONE audio converter that converts more than 90 audio and video codecs to AAC, AIFF, ALAC, CAF, FLAC, M4A, M4B, MP3, MP4, OGG, WAV, WMA, and so forth.
A: You in all probability load the CDA recordsdata out of your onerous drive. If that's the case, The CDA file cannot be copied from CD to hard drive instantly. You could notice speed of the copying may be very fast. The copy operation takes simply three-5 seconds solely. It doesn't make sense. Typically, Audio CD contains 600-seven-hundred MB audio information. And, you will note all CDA file in your arduous drive is about 44 bytes (proper-click on the CDA file and select "Properties"). That's why the software failed to convert CDA file. And no software program can convert the forty four bytes CDA file to MP3. To transform CDA recordsdata to MP3, you must select CDA file from CD immediately, after which convert them to MP3.
Swap is one of the most steady, straightforward-to-use, and complete multi format audio file converters obtainable. Is it slightly difficult to covert CD to MP3 with iTunes? It is certainly time-consuming when it's a must to convert the CDA recordsdata into MP3 audios one after the other on iTunes.
1. Select the CDA recordsdata to convert to MP3 format. You can also set the CDA to MP3 Converter to delete a source file after conversion and preserve the the unique folder structure cda converter to mp3 online, when doing batch conversion. - ConverterLite is predicated on FFmpeg and helps the following audio formats: MP3, WMA, QTS, QuickTime Audio, Real Audio, Wave format, WAV, M4A, MP4, AC3, PCM, AAC, FLAC, MP2, OGG, Vorbis, and extra.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Any Video Converter
PříspěvekNapsal: 03 lis 2017, 11:15 
Offline

Registrován: 15 zář 2017, 22:54
Příspěvky: 3
Sehr praktisches Instrument mit einem praktischen Interface, das Ihnen ermöglicht, WAV, MP3, OGG, CD Dateien ins WMA 9 Format zu konvertieren, WMA 9 ins MP3 und OGG zu konvertieren, WMA, MP3, OGG Dateiein ins WAV PCM zu dekodieren. Zu diesen Audio Formaten zählen:mp1 (MPEG-1 Audio Layer 1),mp2 (MPEG-2 Audio Layer 2),mp3 (MPEG-three Audio Layer 3) und AC3 (Adaptive Transform Coder 3, auch Dolby Digital genannt), MPEG-2/four Audio (.mp4,m4a), Advanced Audio Coding (.aac), High Efficiency Superior Audio Coding (HE-AAC), AAC+, Harmonic and Particular person Strains and Noise (HILN, MPEG-four).
Es hilft, immer den aktuellsten Codec im Web zu suchen und zu installieren, denn diese sind in der Regel rückwärts kompatibel, d.h. sie können auch ältere Formate interpretieren. Anschließend lädt das Lied oder Video herunter, konvertiert es und gibt es dir zum kostenlosen Obtain frei, so dass du praktisch den Titel oder das Video von Youtube heruntergeladen hast. Der Perl Audio Converter konvertiert eine Vielzahl von Formaten (auch das Extrahieren des Sounds aus Videoformaten ist möglich), bringt optionally kostenloser mp4 in wma konverter available eine grafische Benutzeroberfläche mit und lässt sich in verschiedene Dateimanager einbinden. Die meisten Player haben bereits eine Reihe Codecs integriert und sind daher in der Lage mehrere Dateiformate abzuspielen.
Der Converter kann mit einzelnen Dateien oder mit Playlist-Recordsdata umgehen und diese in einem Rutsch umwandeln und abspeichern. Wer WMA in MP3 umwandeln will und darüber hinaus noch ein Programm zur Wiedergabe, zur Verwaltung und zur Sortierung von Audiodateien benötigt, macht mit dieser Software konvertiere mp4 zu wma additionally alles richtig. Mit dem können Sie das Audio aus Video extrahieren und in ein gewünschtes Audio-Format umwandeln.
Mit mp3splt kann man Dateien in den Format MP3 oder Ogg/Vorbis schneiden, ohne sie neu kodieren zu müssen. Schritt 4: Namen der Zieldatei und Speicherort eingeben, über Durchsuchen” (z.B. identify.mp4, wenn es ein MP4 werden soll, oder ). HD Video Converter ist in der Lage, HD Videoformate wie TS, MTS, M2TS, MXF/P2 MXF, HD MP4, HD WMV, QuickTime HD MOV, HD H.264, und Commonplace Definition Movies, wie MPG, MPEG, MPEG 2, VOB, DAT, MP4, M4V, TS, RM, RMVB, WMV, ASF, MKV, AVI, 3GP, 3G2, QT, etc.
MP4 Video Converter ist ein sehr leicht zu bedienenden Video Converter mit hoher Geschwindigkeit und hervorrangender Videoqualität. In solchem Fall sollte man die Möglichkeit seiner Konvertierung prüfen (z.B. aus MP4 in WMA),und wenn eine Konvertierung möglich ist - eine entsprechende Software herunterladen. DAT in Mp3 umwandeln DAT auf MP3-Participant oder DAT in andere Audioformate einschließlich DAT in WMA, AAC, M4A, WAV, FLAC, OGG, MP2, AC3, AU und AIFF abspielen und umwandeln. MP4 Video Converter konvertiert MP4 Movies für tragbare Mediaplayer und Handys wie Nokia N-Serie.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
 Předmět příspěvku: Pyar Kar Download Free Mp3 Track
PříspěvekNapsal: 04 lis 2017, 07:13 
Offline

Registrován: 03 srp 2017, 20:26
Příspěvky: 9
These instruments let you convert karaoke KAR format recordsdata into MP3 and different audio file formats. Convert aiff files to flac format check these guys out: obtain on-line aiff to flac software perceive convert aiff to flac free increase When conversion is finished the application can auto shutdown the computer, hibernate, sleep, exit e.t.c. Furthermore, Free APE to MP3 Converter provides you the power to extract audio tracks utilizing CUE recordsdata, offering you with the same customizable preferences as within the case of the APE to MP3 conversion course of, and holding the tags on your songs.
MP3 is a digital music format which permits CD tracks to be lowered to round a tenth of their regular measurement with out a vital lack of high quality. Energy Karaoke is here to offer you a multifunctional, but very straightforward and consumer-pleasant device to perform this process - Karaoke CD+G Creator Truly, that is a complicated and multifunctional music converter designed to make professional CD+G songs from MIDI Karaoke (KAR) tracks. AMR to MP3 - Convert AMR to MP3 and supports greater than 90 audio and video information.
This feature allows to verify if all adjustments have been set and if recordsdata have been accurately remodeled or not. Step 1. Sabse pahle apko Youtube ki site pe jana hai aur jis bhi video ko aap Mp3 me convert karna chahte hai use play kariye. MIDI MP3 Converter is ready to convert multiple MIDI information, as well kar to mp3 online as complete folders in a single single conversion by just a easy click on. Convert your audio tracks to M4B format with AVS Audio Converter Divide them into chapters and add bookmarks. Convert your MIDI information to high-high quality MP3 files easily with MIDI Converter Studio! The trial model of MIDI Converter Studio can convert up to 60 seconds of a KAR file.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
PříspěvekNapsal: 04 lis 2017, 16:21 
Offline

Registrován: 18 zář 2017, 19:43
Příspěvky: 3
Переводить во FLAC.. как-то не кошерно, ибо вся аппаратура уже давно под wav заточена. Следовательно сознательно изменяем звучание получаемых треков по сравнению с lossless-исходником (хотя я понимаю, что конвертирование в mp3 - уже само по себе существенное изменение первоисточника). Из 99 треков диска конвертировать в wav или сразу нарезать, указанными выше программами, можно было только fifty five. Эти треки в своих названиях не содержали умляутов.
Обычно конечно наоборот, из wav в mp3 переделывают, но у меня особый случай =) Мне надо наоборот, и благодаря вашей статье, все стало понятно. Все это делает Straightforward CD-DA Extractor очень хорошим выбором, если вы хотите редактировать, конвертировать и записывать музыку. Только полоска процесса подсказывает, что расчленение (т.е. разбивка звукового файла FLAC на треки - композиции) идет полным ходом.
FLAC, APE, WavPack и т.д. - это лослесс кодеки/контейнеры в которые упаковывают WAV-файлы для экономии места. Коллекция более длинных звуковых файлов, в формате мрЗ, шма, wav, которые можно использовать для различных других системных событий. Используйте Freemake в качестве бесплатного MP3 конвертера: конвертируйте аудиофайлы в MP3 формат для всевозможных MP3-плейеров: iPod, Zune, Coby, SanDisc Sansa, iRiver, Walkman, Archos, GoGear и т.д.
Рингтон Конвертер : Этот инструмент позволяет конвертировать мелодии файлов из одного формата в другой, как в MIDI Motorola. Для этого нажмите на кнопку «К началу», чтобы игла встала в точку левого маркера. Время Conversion Device : Эта утилита из НАСА flac2wav windows позволяет легко конвертировать из календарных дат и времени, чтобы Джулиан даты, или наоборот. Большинство людей слушают музыку посредством своих смартфонов (в большинстве бюджетных), с очень хиленькой аудио частью, да еще и через штатные или достаточно дешевые наушники.
Перетаскиваем имеющуюся музыка в соответствующую область окна или жмем на кнопку «Добавить файл» и осуществляем процесс добавления поиском по папкам. Вы можете использовать любое аудио записывающее устройство, которое позволяет выбирать аудио формат, требованием для записи Trade Server 2007 голосовых сообщений является запись в формате WAV и следующие параметры: Linear PCM (16 bit/pattern), 8 kilohertz (kHz) и.wav расширение.
DTS — алгоритм кодирования, изначально предназначенный исключительно для многоканального звука в формате 5.1. Обратите внимание, что мы не трогаем параметры сжатия - нам важно максимально точно извлечь аудиотреки в формате WAV. В первую очередь, имеется в виду 20-полосный графический эквалайзер, он доступен в платной версии плеера. Во flac жать смысла нет, так как дтс уже сжат, и это вроде как не многоканальный формат.
Не нуждается в специальных программах для копирования, скажем, с лазерного диска на жёсткий диск, что делает удобным перемещение звуковых файлов с ПК на ПК. Обрезка музыки онлайн всегда происходит в три шага — загрузка файла, выбора нужного фрагмента и скачивания получившегося отрезка на компьютер, а уже затем на телефон через USB-кабель или специализированные программы.
Если файлcue в неправильной кодировке, то сохраните его в правильной (geditom, например). В отличие от обычных кодеков (MP3, WMA, Ogg Vorbis) FLAC не удаляет никакой информации из аудиопотока и подходит как для прослушивания музыки на высококачественной звуковоспроизводящей аппаратуре, так и для архивирования из flac в wav аудиоколлекции. С помощью этого приложения вы получите не только мультиформатный конвертер аудио, но и аудио-редактор, редактор тегов для редактирования ID3v1 и ID3v2 тэгов (с помощью которого вы сможете сохранять теги в результирующем файле), а также встроенный аудио проигрыватель.
Компания Nokia также реализует в своих телефонах и смартфонах поддержку форматов AAC и MP4 (контейнер для AAC plus). Рекомендуется тем, кто знает и ценит формат Ogg и хочет очень хорошего качества воспроизведения. Для более тонкой настройки, а также использования дополнительных ключей я настоятельно рекомендую выбрать в раскрывающемся списке Customized. Автоматически генерирует код для добавления Flash MP3 плеера на свой сайт или блог.


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
Odpovědět s citací  
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v GMT


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot], MicroVostft, Wharlcar, zicaActig a 3 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron

Úpravy vzhledu a funkce KAPIC software
Obsahová správa JUDr. Jiří Kubík, MBA, ceskaastrologie@seznam.cz, Tel. 607 646418